E-ticaret SEO

E-ticaret SEO adı altında verilen uygulamalar, internet üzerinde yer alan mağazalarınızın müşteri potansiyelini arttırmak ve aynı zamanda gelirleri yukarıya çekebilmek için siteler üzerinde yapılan çalışmaların tümüne E-ticaret SEO adı verilmektedir.

Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmaları denildiğinde karşımıza çeşitli adımlar çıkmaktadır. Bu adımlar doğrultusunda en önemlisi kelime analizi olabilmektedir. Özellikle e-ticaret siteleri için SEO çalışmaları çok önemlidir. Sitenin aramalar içerisinde ön plana çıkabilmesi için doğru bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu noktada anahtar kelime analizi çok önemlidir. Kelime seçimleri yaparken ürünlerin kelime ile olan ilgisi ve kelimelerin arama hacimleri çok önemlidir. Arama hacmi her ne kadar önemli olsa da dikkat edilmesi gereken konu kelimelerin sağladığı dönüşüm odaklı etkilerdir.

E-ticaret SEO Yaparken Dikkat Ettiğimiz Metrikler

E-ticaret SEO uygulaması almak istediğinizde karşınıza pek çok farklı firma çıkabilmektedir. Öte yandan firmamızı diğer hizmetlerden ayıran çok önemli çalışmalar yer almaktadır. Özel çalışmalar ve ihtiyacınıza göre uygulamaları firmamız sayesinde profesyonel bir şekilde alabilmektesiniz. Bu hizmetler içerisinde anahtar kelime araştırması, rakip analizi ve rakip sitelerin tüm detayları iyi bir şekilde incelenmektedir. Bu SEO metrikleri üzerinde ne kadar detaylı çalışılırsa o derecede başarı alınmaktadır

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Kategori ve Ürün Sayfaları İçin Kelime Analizi

Kullanıcı eğilimleri, ürünler ve kategoriler için büyük bir önem sağlamaktadır. Kelime analiz süreci yönetilirken kullanıcı eğilimlerine göre seçimler yapılmalıdır. Çeşitli programlar kullanılarak ürünler için uygun olan kelimeler görüntülenebilmektedir. Bu noktada firmamızın kullanmış olduğu programları sıralamak gerekirse:
Keywordtool.io
Google Keyword Planner
Semrush

Blog İçin Anahtar Kelime Analizi

Blog yönetimi yaparken kelime seçimi çok daha önemlidir. İnsanların yapmış olduğu aramalarda web sitenizin ön plana çıkması için özellikle uzun kuyruklu anahtar kelime seçimleri yapmalısınız. Bloglar daha çok bilgi vermek amaçlı olduğu için uzun kuyruklu seçimler sayfaları ilk sıralara kolayca taşıyacaktır.

E-Ticaret Siteleri için Rakip Analizi

E-ticaret web sitelerinde rakiplerin nasıl çalıştığı çok önemlidir. Özellikle rakip analizi tek bir açıdan değil birçok açıdan farklı şekillerde yapılmalıdır. Rakibinizin kullanmış olduğu anahtar kelimelerden backlinklere kadar bir bütün olarak incelenme yapılmalıdır

Rakiplerin Kelime Analizi

Sektörünüzle sizle beraber yarışan web sitelerin incelemelerinde blogların, ürünlerin ve kategorilerin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Özellikle hangi kelimelerin daha ön plana çıktığı analiz edilir ve sonrasında web siteye bu kelimeler uygulanmaktadır.

Rakiplerinizin Link Analizi

Rakip link analizi özellikle backlinkler üzerinden yapılmaktadır. Otoriter linklerin neler olduğu iyi bir şekilde incelenip kendi e-ticaret sitenize entegre edilmelidir. Bu sayede rakipler arasında yarışabilir ve hatta ön plana çıkabilir bir hal alırsınız.
E -Ticaret Paketleri
Doğal SEO Çalışması Nedir?

Rakiplerinizin iç-SEO E-ticaret Site Yapısı

E-ticaret sitesinin bazı gereksinimleri bulunmaktadır. Bu gereksinimler aslında kullanıcıların daha iyi bir deneyim elde edebilmesi içindir. Sitenin pusulasının olması çok önemlidir bu sayede kullanıcılar çok daha keyifli bir şekilde sitede zaman geçirmektedir. Özellikle alışverişi ne kadar kolaylaştıran bir web sitesi inşa ederseniz daha büyük gelirler elde edebileceksiniz.
  • Benzer ürünlerden sitenizde bulunması gerekir. Bu noktada bir stok sorunu yaşandığında kişileri muadillerine yönlendirebilirsiniz.
  • Popüler ürünleri ve kategorileri daha ön plana çıkararak bir site düzenlemesi yapmalısınız.
  • Müşterilere özel kampanyalar ve anlık indirimler sağlayan bir sistem kurabilirsiniz.
Tüm bu ticari yaklaşımlar iç SEO tarafından uygulanabilir hale getirilmektedir.

E-Ticaret Teknik SEO Önerileri

E-ticaret sitelerinin Google aramalarında ön plana çıkabilmesi için teknik bir şekilde SEO çalışmaları sitelere uygulanmalıdır. Öte yandan teknik yapılan yanlışlar sitelerin geri plana düşmesi sağlanmaktadır. Eğer Namlı Medya ile çalışırsanız alanında uzman ekiple vermiş olduğumuz e-ticaret SEO çalışmaları teknik açıdan tamamıyla profesyonel bir şekilde size verilecektir.
E-ticaret sitelerinde URL çok önemlidir. Kısa ve öz ürün açıklaması içeren URL’ler e-ticaret sitesinin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Ürünlerle eşleşen URL gerekmektedir. Öte yandan başlık seçimleri doğru yapılmalıdır aksi halde sitenizin sıralamalarda arka planda kalmasına sebep olacaktır. Bir diğer önemli etken ise site hızıdır. E-ticaret sitelerinin akıcı kullanılması, insanların alışveriş yapmasını desteklemektedir. Bu sebeple e-ticaret SEO çalışmaları içerisinde bu konu oldukça önemlidir.
Ürünlerin stok durumlarını kontrol edebileceğiniz ve bunları müşterilerinize belli edebileceğiniz bir site yapısına sahip olmanız gerekmektedir. 404 sayfaları ve 301 yönlendirme sayfaları gibi çalışmaları web sitelere iyi bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Aynı zamanda bir ürünün farklı renkleri için farklı sayfalar varsa bu sitenin görünürlüğünde olumsuz etkiler yaratacaktır. Bu sebeple iyi bir düzenleme yapılmalıdır.
Seo Uzmanı Olmak
Hosting Yönetim Panelleri

E-Ticaret için Link İnşaası Önerileri

E-ticaret sayfalarınızın ön plana çıkabilmesi için yalnızca SEO çalışmaları yeterli olmayabilir. Bununla beraber dijital pazarlamanın her alanından destek almak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse sosyal medya içerisinde reklam yapmak ve bloglar üzerinden web sitenizin reklamlarını yapmak e-ticaret sitenizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Backlink seçimleri doğru yapılmalıdır. Özellikle otoriter link tercihleri yerinde ve yeterli kadar kullanılmalıdır aksi halde sitenizin Google algoritması içerisinde arka planda kalmasına neden olmaktadır. Tüm bu noktalara dikkat ederek link çalışması yapılmalıdır.

E-ticaret adı verilen yapı, ticaretin dijital ortamlara aktarılmış halidir. İnternet aracılığıyla bir ürünün veyahut hizmetin satılmasına e-ticaret adı verilmektedir. E-ticarette dijital ortamların ve araçların kullanımı yeni nesil bir ticareti ortaya çıkarmıştır.

Web sitelerin Google algoritması içerisinde ön plana çıkabilmesi için arama motorunun algoritmasına uygun bir yapıya sahip olması gerekir. Eğer web siteniz istediğiniz şekilde bir kullanıcı trafiği almıyorsa SEO yapısının bozuk olduğunu düşünebilirsiniz. E-ticaret siteniz, site içi ve dışı SEO tekniklerine uygun bir hale getirildiğinde siteniz doğal trafik almaya başlayacaktır. Aynı zamanda sitenizin ürün ve hizmet içeriği zengin olursa e-ticaret sitenizden verim almanızı sağlayacaktır.

Son dönemlerde dünyanın almış aldığı yön, yaşantıyı dijitalleşmeye itmektedir. Bu noktada e-ticaret kavramı büyük bir önem kazanmıştır. İnsanlar, alışverişlerini ve ticaretini artık internet ve sosyal medya üzerinden yapmaya başlamıştır. Bu noktada firmalar, hizmetlerini ve mallarını müşterilerine ulaştırırken e-ticaret sitelerini kullanmalıdır. Bu sayede daha büyük müşteri kitlesine ve kazançlara erişebileceksiniz.

SEO çalışmaları aslında genel olarak belirli adımlar içermektedir. E-ticaret siteleri için yapılan SEO çalışmaları da bunlardan farksızdır. Öte yandan e-ticaret sitelerinde yapılan bazı özel çalışmalar da bulunmaktadır. Bunlar arasında site içeriğinin zengin olması için bazı işlemler yer almaktadır. Öte yandan alışverişin verimli olabilmesi için hızlı web sitesi gerekmektedir. Bu sebeple iç SEO konusunda profesyonel bir çalışma yapılmalıdır. Aynı zamanda link inşası konusunda başarılı bir çalışma gerekmektedir çünkü sitenin rakipler arasında ön plana çıkması gerekmektedir. Tüm bu adımlar doğru atıldığı sürece başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olabileceksiniz.

+90 537 787 36 06

info@namlimedya.com

Adres

Esertepe Mahallesi 272. Sokak 9/15 / ANKARA