SEO Kriterleri

Günümüzde insanların belli başlı kullanmış olduğu çeşitli arama motoru platformları bulunmaktadır. Bu noktada arama motorları içerisinde web sitelerin ön plana çıkabilmesini sağlayan birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bu kriterlere uygun bir web sitesine sahip olmak çok avantajlıdır. Bu sayede siteleriniz arama sırasında ilk sıralara çıkacaktır. Öte yandan bu şekilde bir web sitesine sahip olabilmek için profesyonellerle çalışmanız gerekmektedir. Yapay zeka teknolojisi ile oluşturulan SEO çalışmaları, sitelerin arama motorları algoritmasına entegre olmasını sağlamaktadır. Her ne kadar teknik çalışmalar önemli olsa da bununla beraber insanların alışkanları, davranışları ve istekleri iyi değerlendirilmelidir. Bu noktada sitelerin içeriklerini doğru ayarlamak gerekmektedir. Teknik optimizasyonlarla beraber içeriklerin uygun üretilmesi de SEO kriterleri için önemlidir.

Genellikle SEO çalışmaları dünya üzerinde en çok tercih edilen Google arama motoru üzerinden yapılmaktadır. SEO uygulaması, temelinde web sitenizin Google algoritmasına uygun hale getirilmesini içermektedir. Birçok faktörü göz önünde bulundurarak bu çalışmalar yapılırken belli başlı kriterler kesinlikle ön plana alınmalıdır.

Domainler Anahtar Kelime İçermelidir

Eski dönemlerde domainlerde anahtar kelimelerin olması siteleri ön plana çıkarmaktayken günümüzde bu pek de önemli değildir. Öte yandan yine de domainlerin sektör ile ilgili olması büyük faydalar getirmektedir.

Domain’ in İlk Kelimesinin Anahtar Kelime Olması

Domain ’in ilk kelimesinde anahtar kelimelerin yer alması, anahtar kelime olmayan domainlere göre avantajlı olmaktadır.

Subdomain’ in Anahtar Kelimeyi İçermesi

Subdomain anahtar kelimeler içerirse Google algoritmasının bu sitenin uygun aramalara göre ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Subdomain ile içeriğin farklı olması ise sitenin Google algoritmasında geri planda kalmasını sağlamaktadır. İyi bir içeriğe sahipseniz ve subdomain anahtar kelimelerle üretildiyse web siteniz kesinlikle arama motorlarında ilk sıralarda kendisine yer bulacaktır.

 

Tam Eşleşen Domain

Tam eşleşen domaine sahip bir web sitesi ile internet mecrasında hizmet veriyorsanız ön plana çıkma olasılığınız çok yüksektir. Ancak tam eşleşen domain tek başına yeterli değildir. Bununla beraber iyi bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir.

Domain Tescil Süresinin Uzunluğu

Domain tescil süresinin uzun olması kullanıcılar için çok büyük bir güvenilirlik vermektedir. Uzun süre tescil olması, kullanıcıların site içerisinde gönül rahatlığıyla hareket etmesini sağlamaktadır.

Whois Bilgilerinin Halka Açık veya Kapalı Olması

Whols kelimesi İngilizce kökenli bir terim olup aslında sitenin sahibinin kim olduğuna dair bir açıklama yapmaktadır. Eğer whols bilgileri halka açık bir web siteye sahipseniz güvenilirliğiniz artacaktır. SEO sıralamasında ön plana çıkabilmek için kesinlikle Whols bilgileriniz açık olmalıdır.

Domain Sahibinin Ceza Alması

Domainlerinizden birisi Google algoritması tarafından cezalandırılırsa sahip olduğunuz tüm domainler de inceleme altına girecektir. Arama motorunun sahip olduğu yapay zeka tüm domainlerde bu işlemi periyodik olarak gerçekleştirecektir.

Domain Geçmişi

Sahip olduğunuz Domain web sitenizin ilk itibarını sunmaktadır. Bu sebeple kaliteli ve sorunsuz bir domaine sahip olmanız çok önemlidir. Domain geçmişini kontrol ederek satın almalısınız. Bir kez ceza almış domain daha sonraki kullanımlarda sorunlar çıkarabilmektedir. Bu sebeple yeni domainler tercih etmeniz önerilmektedir.

Domain Yaşı

Domain yaşı uzun vadede ufak tefek sorunlara yol açsa da içeriğin kalitesi bu sorunların göz ardı edilmesini sağlamaktadır.

Domain’de Ülke Uzantısı

Bir web sitesinde hedef kitleniz özellikle bir ülkenin yaşayanları üzerineyse Domain’de LTD bulunması önerilmektedir. Bu sayede siteniz ilk sayfalarda yerini alacaktır. Öte yandan LTD bulunması global olarak sizi olumsuz etkileyebilir.

Onpage SEO Faktörleri

Başlığın Anahtar Kelime ile Başlaması

Web sitenizde yer alan içeriklerde en önemli kısımlardan biri başlıkların anahtar kelimeler ile başlamasıdır. Başlıkta anahtar kelime varlığı, arama motorlarında yapılan aramalara uygun bir içeriğinizin olduğunu göstermektedir. Öte yandan içeriğin önemi her halükârda yadsınamaz. Eğer anahtar kelime başlığın başka yerlerindeyse bu etkiyi almak zor olacaktır.

Başlık Açıklaması Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı

Başlık açıklama etiketinde anahtar kelime bulunması Google algoritması içerisinde pek önemli olmasa da tıklanma oranı üzerinde bazı olumlu faydalarda bulunabilmektedir.

Anahtar Kelimenin H1 Etiketinde Görülmesi

H1 bakıldığında başlık etiketleri arasında ikincisidir. Google algoritması üzerinde yapılan çalışmalar H1 başlıklarının sıralamalarda web sitelerini ön plana çıkardığını göstermiştir.

Alt Başlıklar İçin H2 Etiket Kullanımı

H1 etiketi kadar sıralama üzerinde H2 etiketi etkili olmasa da alt başlıklarda anahtar kelimelerin H2 etiketi ile geçirilmesi arama motorlarında bir alaka yaratmaktadır.

TF-IDF

Anahtar kelimelerin içerik içerisindeki sayısı ve oranına TF-IDF denilebilmektedir. Anahtar kelimelerin metin içerisinde önemi nedir ve ağırlıklarının neler olduğu bu kavram ile ölçülmektedir. Anahtar kelimeler genellikle metnin ilk başında yer alması gerekmektedir. Yazının uzunluğuna göre kullanılan anahtar kelime yoğunluğu da artmalıdır. Öte yandan anahtar kelime kullanımının bir sınırı olmalıdır. Okuyucu sıkmadan ve gözüne sokmadan kullanmak gerekmektedir.

İçerik Uzunluğu

İçeriklerin konuya göre uzunluğunun belirlenmesi önemlidir. Ne çok uzun olmalı ne de konuyu tam olarak açıklayamayacak şekilde kısa olmalıdır. Her ne olursa olsun uzun ve detaylı içerikler algoritma için daha faydalı olmaktadır. Öte yandan yalnızca içeriğin uzunluğu önemli değildir bununla beraber içeriğin kalitesi de çok önemlidir.

İçerik Bölümü

Web sitelerinde her zaman bir içerik bölümünün ayrı şekilde bulunması gerekmektedir. Bu içerik bölümü ile sitenizde vakit geçiren kullanıcılar daha iyi faydalanacaktır ve algoritma daha iyi çalışacaktır.

Anahtar Kelime Kullanım Sıklığı

Üst tarafta da belirttiğimiz gibi anahtar kelime SEO içeriklerinin vazgeçilmez parçasıdır ve sıklıkla kullanılmalıdır. Öte yandan anahtar kelime kullanımının bir sistematiği olmak zorundadır. Bu noktada detaylı araştırmalar sonucunda kullanılması gereken anahtar kelimeler ve bunların sıklığı ön plana konur. Daha sonrasında ise içerikler üretilir. Aynı zamanda çok sık bir şekilde anahtar kelime kullanıyorsanız yüksek ihtimalle yazınız istenilen verimi vermeyecektir. Tekrara düşmekten kaçınılmalı ve kararında anahtar kelime kullanılmalıdır.

LSI Kelime Kullanımı

LSI denildiğinde aslında anahtar kelimelerle aynı görevi gören eş anlamlı kelimeler anlaşılmalıdır. Arama motorlarında yapılan aramalara uygun bir alaka düzeyi yaratabilmek için içeriklerde LSI kelimeler sıklıkla kullanılır. Anahtar kelime ile tekrara düşmek yerine bu kelimelerle daha akıcı SEO içerikleri çıkarılabilmektedir.

Başlık ve Açıklama Etiketlerinde LSI Kullanımı

Arama motorlarının algoritmaları, başlıklarda ve açıklama etiketlerinden anahtar kelimeler görürse bunu bir alaka düzeyi olarak alabilmektedirler. Bu sebeple LSI kelimeler de tercih edilebilir.

Konuyu Detaylı Kapsamda İnceleyen Sayfalar

SEO içeriklerinde konuların detayları ve aynı zamanda içeriğin kalitesi çok önemlidir. Web sitelerinde bu tarz sayfalar yer alıyorsa doğal tıklanma oranı yükselecektir. Konunun her noktasından bilgi veren içeriklerin olduğu sayfaların tercih edilmesi çok daha olasıdır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Her ne kadar içerik detayları SEO çalışmasının önemli bir parçası olsa da öte yandan bazı teknik konular da SEO ’nun kalitesini belirlemektedir. Özellikle sayfanın hızı ve müşterilere sunmuş olduğu akıcılık çok önemlidir. Sayfa içeriklerinde gereğinden fazla boyutlu fotoğraf video vb. içerik varsa bunlardan olabildiğince kurtulmak gerekmektedir. Rakiplerinizin web sitesi sizden daha hızlı yükleniyorsa doğal olarak o sitelerde insanlar vakit geçirir ve arka planda kalan bir sayfaya sahip olursunuz.

Bekleme Süresi

Bekleme süresi olarak bilinen kavram, kullanıcıların site içerisinde geçirdiği vakti bizlere yansıtmaktadır. Bu noktada bekleme süresinin uzunluğu sitenizin kalitesi konusunda bir cevap vermektedir.

Tekrarlayan İçerikler

Web sitelerinde aynı içeriklerin farklı şekillerde sunulması algoritma tarafından anlaşılabilir ve bu siteler diğerlerine göre geri planda bırakılabilmektedir. Tekrarlayan içerikler, sitenizin prestijini düşürecektir.

Kopyalanmış İçerikler

SEO algoritması içerisinde kopyalanan ve aynı şekilde sunulan içerikler en tehlikeli uygulamalardan biridir. Negatif SEO içerisine düşmenizi sağlayacak bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu tarz içeriklerin bulunması Google tarafından cezalandırılmanıza neden olacaktır. İçeriklerin özgün olduğundan emin olmadan sitelere bu yazıları yüklememelisiniz.

Sayfa Yükleme hızı ve HTML

Google gibi arama motorlarında sayfa yükleme hızları bir kriter olarak bilinmektedir. Bu sebeple, sıralamalarda üste taşınabilmek için kesinlikle güçlü bir web sitesi altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. HTML kodu da bu hızın bir parçasıdır.

Google Hummingbird

Bu uygulamaya uygun içerikler üretebilmek için anahtar kelime kullanımından da öteye çalışmalar yürütmeniz gerekmektedir. Bu program sayesinde içerikler bir bütün olarak anlaşılıp sıralama kriteri olarak kullanılmaktadır.

Canonical

 Canonical uygulaması, Google tarafından verilen cezaların önüne geçilmesini sağlar. Özellikle yinelenen içerik cezasından kaçabilmek için önemlidir.

Görsel Optimizasyonu

Görsel içerikler, arama motorlarında alaka düzeyini ölçmekte çok önemli bir etkendir. Görselin adlandırmasından etiketlerine kadar hepsi düzenli ve alakalı şekilde konulmalıdır. Resmi betimleyen etiketler algoritma için çok önemlidir.

İçeriğin Güncelliği

SEO uygulamaları aslında bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dinamik bir sektörde hizmet veren web sitelerinin içerikleri düzenli olarak değiştirilmeli ve güncellenmelidir. Web sitenizi ne sıklıkla güncellediğiniz de bir kriter olarak Google algoritması içerisinde yerini almıştır. Güncellemeler düzenli ve sıklıkla geliyorsa, algoritma siteyi üst sıralara taşımaya başlar. Aram motoru algoritması her türlü değişikliği algılasa da büyük içerik ve kategori değişikliği içeriğin güncellemesini sağlar.

Yazım ve Noktalama Kurallarına Uyum

Kaliteli içerik üretebilmek için hangi dil üzerinden hizmet veriyorsanız o dile uygun bir şekilde yazı yazılmalıdır. İmla ve yazım kurallarının akıcı olması içeriğin kalitesinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Arama motorları aslında bu tarz bir algoritmaya sahip değildir ancak okuyucular ve müşteriler daha kaliteli bir sayfada olduklarını hissedecektir.

Anahtar Kelime Belirlenmesi ve Sıralanması

Anahtar kelime seçimi yaparken aslında belli bir soruyu sormanız gerekmektedir. Kullanıcılar bu konuyla ilgili nasıl bir arama yapar sorusuna cevap bulmalısınız. Bu noktada iyi cevaplar verebilirsiniz başarılı anahtar kelimeleri ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede yüksek SEO verimi alabileceksiniz.

Sayfanın Mobil Uyumu

Web siteler genellikle bilgisayar kullanıcıları için düzenlenirken son dönemlerde teknolojik gelişmeler ve ilerlemeler sayesinde bu durum bir nebze de olsa farklı bir yere evirilmiştir. Telefon ve tablet gibi mobil cihazların ortaya çıkması sayfaların mobil uyumu konusundaki önemi de arttırmıştır. Bu noktada sayfaların mobil uyumlu olması Google algoritmaları içerisinde ön plana çıkabilmelerini sağlamaktadır. Öte yandan her içeriğin mobil uyumlu olması zordur bu sebeple mobil görünümde bazı içerikleri gizleyerek sitenizi daha kullanılabilir hale getirebilmektesiniz.

Yardımcı İçerik

Sayfanızda kişilerin aldıkları ana hizmetlerin yanında bazı ek indikatörler ve hesaplayıcılar kişilerin işlerini kolaylaştırabilmektedir. Bu sebeple sitede bunları kullanmak önemlidir.

Multimedya İçeriği

İçerikler her ne kadar yazılı olsa da bununla beraber görsel ve işitsel farklı içerikler de algoritmada ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Bu noktada kesinlikle içeriği her noktadan ayarlamalısınız.

Dış Link Sayısı

Dış link giden linkler olarak bilinmektedir ve site içerisinde orantılı kullanılmalıdır. Sürekli bir şekilde kullanıcılar başka sitelere yönlendirirse sıralamada geriye düşmenizi sağlamaktadır.

İç Linkler

İç link kullanımı genel olarak dış linklere göre daha ön plana çıkmalıdır. Öte yandan iç linklerin çokluğu veyahut azlığı algoritma içerisinde bir değişiklik yapmaz.

Kırık Link Sayısı

Site içerisinde kırık link yani tıklandığında açılmayan bir link varsa bu sıralamada düşmenize neden olmaktadır. Öte yandan kırık link sayısı arttıkça bu sıralamayı çok kötü etkilemektedir.

Affliate Linkler

Affliate link, site kullanıcıların tıklayarak bir ürün almasına yönlendirmeniz için kullanılmaktadır. Bu noktada iyi bir içerikle linkleri kullanırsanız çok güzel karşılık alabileceksiniz.

Trust Rank Değeri

Trust Rank, isminden de anlaşıldığı gibi web sitenizin diğer siteler içerisindeki güvenilirlik oranını bizlere göstermektedir. Aynı sektör içerisinde hizmet veren site arasından bu değeri yüksek olan daha ön plana çıkacaktır.

HTML ve Kod Hataları

Aslında bu iki kavram web sitesinin yapı taşını oluşturmaktadır. Yaşanacak bir problem sitenin prestiji konusunda sorun yaşamanızı sağlayacaktır.

Okunabilme Düzeyi

Web sitesinin hedef kitlesini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz ve içerikleri bu yönde hazırlamalısınız. Özellikle kitlenizin anlayacağı düzeyde içerikler üretmeniz web sitelerin ön plana çıkmasında çok önemlidir.

Domain Otoritesi

Domain otoritesi yüksek olan web sitelerini diğerleriyle karşılaştırdığınızda farklı sıralamalar alınabilecektir. Özellikle içerikleri aynı yerde olan iki site arasında domain otoritesi yüksek olan daha ön plana çıkacaktır.

Sayfa Kategorisi

İçerikler ile sitede yer alan kategorilerin entegre olması çok önemlidir. Bu şekilde düzenlenen siteler daha iyi bir şekilde sonuç verecektir

URL Uzunluğu ve Kalitesi

URL son dönemlerde sıralama içerisinde çok önemli bir yere sahip olmasa da kısa ve açıklayıcı URL kullanmak çok önemlidir. Bu sayede doğal trafik kazanmanız olası olacaktır.

URL İçerisinde Anahtar Kelime Bulunması

URL içerisinde anahtar kelime bulunması bir noktada alaka düzeyi olsa da çok büyük bir etken değildir.

Referanslar ve Kaynaklar

Özellikle içeriklerinizde kullandığınız bilgilerin veyahut açıklamaların belirli bir referansa veyahut kaynağa dayanması sitenizin içeriklerinin kalitesini üst noktaya taşıyacaktır.

Numaralandırılmış ve Listelenmiş İçerikler

Google algoritması üzerinde her gün farklı çalışmalar yapılmaktadır ve bu algoritmaya uygun içeriklerin çıkartılması planlanmaktadır. Bu noktada önemli olan iyi bir içerik ortaya koymaktadır. İçerik iyi olduğu sürece algoritmaya entegre edebilmek kolay olacaktır. İçeriklerde yazıların sıralandırılması ve listelenmesi tam bir sıralama kriteri olmasa da okuyucunun anlaması için bir kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple içeriklerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Sayfa Yaşı

Web sitesinin kaç yıldır bu alan içerisinde hizmet ettiği bir noktada kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında sayfa yaşı algoritma içerisinde pek önemli olmasa da güncelleme yapılmayan siteler geri plana düşecektir.

Kullanıcı Dostu Tasarım

Web sitenizde teknik konular her ne kadar önemli olsa da bununla beraber kullanıcı dostu bir tasarıma sahip siteyi müşterilerinizi le buluşturmak gerekmektedir. Kullanıcılar ne kadar rahat bir şekilde sitede vakit geçirirse bu doğrultuda kullanıcılar ürünlere veyahut hizmetlere itilebilecektir. Hoş bir görünüme sahip web site size birçok artı getirecektir.

Kullanışlı ve Faydalı İçerik

Sitenin içeriği kullanıcıları ne kadar tatmin ediyorsa o sitenin süreç içerisinde ön plana çıkması içten bile değildir. Öte yandan akıcı bir web sitenin olması kullanıcılar için çok önemlidir. Kişiler burada zaman geçirirken çok daha keyifli hissedeceklerdir. SEO uygulaması içerisinde bunlar çok önemlidir.

 

Değer Katan ve Benzersiz İç Görüler İçeren İçerikler

Google algoritmasında içeriğin önemi çok büyüktür. İçeriklerin boş olması ve yalnızca bir amaca hitap etmesi Google açısından olumlu karşılanmamaktadır. Bu noktada içeriklerin özgün olması ve okuyucuya bir şeyler katması gerekmektedir. Aksi içerikler sitenin geri planda kalmasına sebep olur.

Bize Ulaşın veya İletişim Sayfası

Web sitelerinde iletişim sayfası veyahut bize ulaşın kısmının bulunması kullanıcılar için kesinlikle bir güven belirleyicisidir. Özellikle alışveriş sayfalarında böyle bir kısmın olması kişilere yaşanılacak sorunlarda güvenilir bir kapı açmaktadır. Bu sebeple kesinlikle sitenizde size ulaşılabilecek bir kısım bulundurmalısınız.

Site Yapılandırılması

Web sitesi üzerinde yapılan SEO çalışması aslında bir bütündür. A’dan Z’ye hiçbir durum atlanmadan yapılan web sitesi çalışmaları sitelerin ön plana çıkabilmesi için çok önemlidir. Öte yandan sitenin iskeletinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kodlardan grafik tasarımlarına kadar her noktada iyi bir çalışma gerekmektedir. Eğer düzgün bir SEO çalışması ortaya konmazsa sıralamalarda geri planda kalacaksınız.

Site Güncellemeleri

Sitelerin güncel tutulması her yönden Google algoritması için çok önemlidir. Aynı zamanda kullanıcılar için de güncel bilgilere ulaşmak gerekmektedir. Bu sebeple sitenin belirli aralıklarla düzenli bir şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Böylece algoritmada ön plana çıkmayı sağlayacaktır.

Sayfa Sayısı

Web sitesi içerisinde bulunan sayfa sayısı belirli bir aralıkta tutulmalıdır. Çok fazla sayfa sayısının bulunması siteyi kullanışsız hale getirirken yetersiz sayfa sayısı da sitenin karışık kalmasına neden olacaktır. Bu sebeple kullanıcıları düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir.

Site Haritası

Site haritasının bulunması, kullanıcıların aradıklarına daha kolay erişmelerini sağlayacaktır. Yapılan iyi indeks çalışması, sayfa haritasını müthiş kullanışlı hale getirecektir.

Sitenin Açık Kalma Oranı

Site içerisinde kullanıcıların zaman geçirdiği süre çok önemlidir. Algoritma tarafından baktığımızda kullanıcılar ne kadar uzun süre sitede zaman geçiriyorsa doğal olarak sayfa ön plana çıkacaktır. Öte yandan kullanıcılar sitede ne kadar uzun süre geçiriyorsa bu doğrultuda hizmetler ve ürünler daha kolay satılacaktır.
Backlink ile İlgili Kriterler

Backlink alınan Domain Yaşı

Backlinklerden sitenizde yararlanırken bu sitelerin domain yaşları algoritma içerisinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Backlink Sayısı ve Kriteri

Kaliteli bir şekilde backlink kullanımı yaparsanız sitenizin ön sıralara taşınması daha kolay olacaktır. Backlink sayısının yüksek olması SEO çalışmalarınızın başarılı olmasına yardımcı olur.

Aynı Siteden Gelen Linkler

Aynı site içerisinden web sitenize fazla sayıda içerik gelmesi Google algoritmasından kötü bir şekilde yararlanmanıza neden olur. Bu sebeple aynı siteden fazla sayıda link kullanmamalısınız.

Rakiplerden Gelen Backlink

Rakibinizin internet sitesi üzerinden kendi sayfanızda Backlink kullanmanız SEO çalışmalarınızdan verim almada önemlidir. Bu backlinklerin anlamı, rakip sitelerin bile sizlere değer verdiğidir.

Yanlış Backlink

Web sitenizi kesinlikler her noktadan alakalı içeriklerle durdurmanız gerekmektedir. Bu noktada eğer yanlış ve alakasız backlink kullanırsanız algoritma içerisinde ön plana çıkma şansınız sıfıra inecektir.

Link Türlerinin Çeşitliliği

Web sitenizde kullanılan çeşitli linklerin tek bir kaynak üzerinde kullanılması bir noktadan sonra algoritma tarafından spam olarak algılanır. Bu noktada linkleri farklı kaynaklardan alarak web sitenize uygulamalısınız.

Tavsiye Linkleri ve Link Kısaltma

Google algoritması URL konusunda belli başlı şartlar barındırmaktadır. Özellikle tavsiye linklerinin kısa olmaması gerekmektedir. İlla kısaltılması gereken bir link varsa bunu Google algoritmasına uygun bir hale getirerek yani Google araçları kullanılarak yapmanız gerekmektedir.

RankBrain

RankBrain denilen yapı aslında Google algoritmasının bir yapay zekasıdır. Kullanıcıların arama sonuçları ile sitelerin etkileşimlerini ölçmektedir.

Bounce Rate- Siteyi Hemen Terk Etme Oranı

Web sitelerinde kullanıcıların geçirdiği zamanı sitenin içerisindeki anahtar kelimeler ile ilgisi üzerinden değerlendiren bir algoritmadır.

Anahtar Kelime ve Tıklanma Oranı

Anahtar kelimeler, genel manada doğal tıklanma getirmektedir. Öte yandan ne kadar doğru bir şekilde anahtar kelime kullanılırsa bu doğrultuda tıklanma oranı da artış gösterecektir. Bu noktada anahtar kelime yoğunluğu ile tıklanma oranı değişimi hesaplanmalıdır.

Doğrudan Trafik

Doğrudan trafik, kullanıcıların web sitenin adını yazarak direkt aldıkları trafik olarak bilinmektedir. Doğrudan trafik ne kadar artarsa Google algoritması içerisinde daha da ön plana çıkmanız sağlanmaktadır.

Tekrarlayan Trafik

Aynı kullanıcının bir siteyi tekrar tekrar ziyaret etmesi tekrarlayan trafik olmasını sağlamaktadır.

Pogsticking

Popsticking dediğimiz yapı aslında sitelerin parlaması için önemlidir. Kişiler, istedikleri içeriklere ulaşırken yanlışlıkla tıkladıkları siteleri ifade eder ve bu siteler için bu bir fırsattır.

Yer İmleri

İnsanlar bir web sitesine hızlı ulaşmak istediğinde yer imleri bir kolaylık sağlar. Bu noktada web sitelerin ne kadar yer imi eklendiği Google algoritması için önemli olabilmektedir. İyi bir sıralama kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Sayısı

Web sitelerinde yorumların çok büyük önemi vardır. Kullanıcılar bir deneyim görmek istediğinde yorumlar önemlidir. Bu sebeple web sitenizde özellikle ürün satıyorsanız yorum kısmı bulundurmalısınız.
Google Algoritması Kriterleri

Yeni Sayfa Desteği

Google, yeni kullanılmaya başlanan web sitelerini biraz daha itebilmek için çeşitli destekler sağlamaktadır.

Kullanıcı Tarama Geçmişi

Google algoritması, kişilerin daha sıklıkla ziyaret ettikleri siteleri ön plana çıkarmaktadır. Bu noktada web siteleri tekrar tekrar kullanıldığında ön plana çıkabilmektedir.

Güvenli Arama

Güvenli arama kullanılan kişi sayısı son dönemlerde bir hayli artmıştır. Bu mod sayesinde küfür ve uygunsuz içerikler gizlenecektir. Bu sebeple web sitenizi güvenli aramalara uygun hale getirmelisiniz.

Alışveriş ve Görsel Sonuçları

Anahtar kelimeler, kişilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirecektir. Bu sebeple düzgün ve geçerli anahtar kelimelerin kullanılması sitelerinizde alışveriş oranının artmasına neden olacaktır.  Görsel aramalar ise web sitenize bir trafik sağlayabilmeniz için çok önemlidir. Bu sebeple düzgün görsel içerikler, sitenize her yönden fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medya Kriterleri

Facebook

Web sitenizin müşteri kitlenize göre uygun Facebook platformlarında paylaşılması doğal trafik çekmenizi sağlayacaktır.

Twitter

Siteler ve sayfalar aynı zamanda sosyal mecralarda kendi içeriklerini paylaştıkları hesaplara sahiplerse kullanıcı ve müşteri kitlesini doğal bir şekilde arttırabilecektir.

Instagram

Instagram hesabına sahip bir web siteniz varsa sunduğunuz içerikleri ve ürünleri buradan paylaşarak web sitenize iyi bir trafik çekebileceksiniz.

Marka Kriterleri

Marka ve Anahtar Kelime Aramaları

Markanızla ilgili aramalar yapan kişiler, anahtar kelimelerle birlikte marka araması yapıyorsa bir süre sonra Google algoritması içerisinde farklı bir yer edinir. Bir süre sonra aynı anahtar kelime ile yapılan aramalar sıralamada sitenizi öne çıkartmaktadır.

Google Haritalar ve Adres Bilgileri

Web sitenizin güvenilir bir şekilde insanlar arasında yer edinebilmesi için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Sitelerin sahiplerinin adres bilgilerinin bulunması, müşterilerin bir muhattabı olduğunu göstermektedir. Bu sebeple sitenizin belirli bir yerinde Google haritalar ya da adres bilgilerinin olması çok önemlidir.

Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitedeki İçerik Kalitesi

Sosyal medya hesaplarında doğal bir reklam yürütebilmek çok önemlidir. Öte yandan başarılı bir sosyal medya çalışması, web sitenizin popülerliğini arttıracaktır. Bu noktada içeriklerin özgünlüğü, yoğun sosyal medya kullanımı ve konuya uygunluğu çok önemlidir. Bu sebeple bir bütün olarak yürütülmelidir.

Site İçi Spam Kriterleri

Aşırı Site Optimizasyonu

SEO uyumlu bir siteye sahip olmak web sayfasının sıralamalar içerisinde ön plana çıkabilmesi için çok önemlidir. Öte yandan siteler kesinlikle kişilere yönelik hazırlandığı için aşırı teknik çalışmalardan uzak durmak gerekmektedir. Eğer çok yoğun bir şekilde SEO uygulamaları kullanırsa sitelerin ceza almasına neden olabilmektedir.

Otomatik Oluşturulan İçerikler

Çeşitli algoritmalar üzerinden üretilen içerikler, Google algoritması içerisinde bir süre sonra takılır ve algoritma web sayfasını geri plana atmaya başlar.

Site Dışı Spam Kriterleri

Saldırıya Uğramış Web Siteleri

Eğer web siteniz belirli bir saldırı altına girdiyse algoritma tarafından direkt arka plana atılmaktadır.

Ani ve Doğal Olmayan Bağlantı Akışı

Web siteniz hızlı bir şekilde trafik almaya başlarsa veyahut beklenmedik bir bağlantı akışı olursa spam yaşamaya başlarsınız ve bu noktada web sitesi algoritmada geri plana atılabilmektedir.

Alakasız Web Sitelerinden Linkler

Web sitelerinde iç ve dış backlink alınırken dikkat edilmesi gereken çok büyük durumlar vardır. Bu durumlar arasında ön plana çıkan şeylerden biri, içeriğe uygun olmayan web sitelerinden kaynak almamaktır. Aynı zamanda kaliteli web sitelerinden linkler alınmalıdır. Eğer kaliteli linkler yerine kötü linkleri tercih ederseniz sayfanızın algoritma içerisinde geri planda kalmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle profesyonel hareket edilmesi gereken bir durumdur.

SEO Hizmeti Almadan Önce Sıkça Sorulan Sorular

SEO hizmeti aslında bir pazarlama aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünlerinizin veyahut hizmetlerinizin dijital ortamlarda müşteriler ile buluşturulmasında kullanılmaktadır. SEO çalışmaları aslında web sitelerine kullanıcı çekmek isteyen kişiler için çok önemlidir. Bu siteler arasında e-ticaret sayfaları, haber siteleri ve bloglar ön plana çıkmaktadır. SEO hizmeti eğer profesyonel ellere emanet edilirse güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. İyi bir anahtar kelime çalışması ve rakip analizi yapılırsa web sitenizin Google aramalarında ilk sayfalara gelmesi sağlanacaktır.

SEO mu SEM mi sorusuna verilen cevaplarda aslında ikisi arasında bir tercih yapılması gerekiyor gibi bir durum olmadığı gözükmektedir. Bu noktada belirlenen KPI’lar doğrultusunda ilerlemek SEO konusunda net bir sonuç alabilmeniz için önemlidir. SEM bir noktada ücretli reklam alımıyla birlikte web sitesinin ön plana çıkması sağlanmaktadır. Bu sebeple ikisi bir arada daha başarılı bir sonuç verebilmektedir.

Bir web sitesi tasarımı yapıldığında aslında doğrudan kullanıcılar ön plana alınmaktadır. Bu noktada kullanıcı deneyimleri SEO hizmetleri için çok önemlidir. SEO hizmeti bir noktada kullanıcı deneyimiyle birlikte çok başarılı olabilmektedir. Google algoritmaları da bu çalışmayı verdikleri sonuçlar ile kanıtlamaktadır. SEO çalışmalarında kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli şey site hızıdır. Kullanıcının hızlı ve akıcı şekilde site içerisinde dolaşması SEO’nun doğru işlediği konusunda bizlere yararlı bilgiler vermektedir.

Bir web sitesi tasarlamak isteyen insanlar için SEO çalışması çok uzak ve anlamsız gelebilmektedir. Aynı zamanda SEO hizmeti veren firmalar ile anlaşmak çok daha zor olabilmektedir. Bu noktada bir ajans tercihinde bulunurken daha önceki işlerini iyi bir şekilde incelemesiniz. Ajansın referanslarına bakarak seçimlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. SEO firması ile anlaştığınızda elinizde bir site bulunuyorsa bu sayfa incelenir ve o doğrultuda fiyatlandırma ortaya çıkmaktadır. Öte yandan sıfırdan bir web sitesi üretimi istiyorsanız firmamız sizler için uygun çalışmalar yapacaktır. SEO paketleri satan firmalar seçmek yerine sizlerle bir planlama kuran ajansları tercih etmeniz önemli olacaktır.

Namlı Medya Seo ajansı olarak web sitelerinizde yapmış olduğunuz tüm SEO çalışmalarını düzenli periyotlarla sizlere raporlamaktayız. Aynı zamanda yapmış olduğumuz değişikliklerin ne durumda verimli olduğu konusunda çeşitli analizleri de sizlerle paylaşmaktayız. Öte yandan web site sahiplerinin belirli istekleri ve arzuları oluyorsa o yönde de çalışmalar ortaya koymaktayız.

SEO ajansı olarak hizmet verdiğimiz alanlara uygun profesyonel uygulamalardan yardım almaktayız. Özellikle site içi SEO ve site dışı SEO konuları özelinde farklı araçlar kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, iç SEO için Botify ve Deepcrawl; dış SEO özelinde Semrush tercih edilmektedir.

Bir web sitesi kullanıcılar için uygun bir hale getirilirken kesinlikle yazılımın ve kodlarının sorunsuz ve verimli olması gerekmektedir. Bu sebeple profesyonel olarak SEO hizmeti veren ekiplerde yazılımcılar yer almaktadır. Aynı zamanda site özelinde bazı teknik problemler ortaya çıktığında yazılım ekibi çok hızlı bir şekilde duruma el koyabilmektedir.

Sadece site içi SEO çalışması yaptığınızda web sitenizin tam olarak randıman vermesi çok zor olacaktır. Özellikle yüksek rekabet olan sektörler içerisinde ön plana çıkabilmek için bir bütün SEO hizmeti almanız gerekmektedir. Dış SEO konusunu atlamadan siteye düzgün içerikler ve backlinkler koyabilmeniz gerekmektedir. Bu noktada web sitenizin sektör içerisinde otorite olmasını sağlamanız için backlink çok önemlidir.

SEO hizmeti yalnızca bir kez alınarak çözülecek bir konu değildir. Teknolojinin gelişmesi ve değişmesiyle SEO uygulamaların dinamikleri de değişiklik göstermektedir. Web sitenizi güncel halde tutabilmek ve ön sıralarda kalmasını sağlamak için düzenli olarak bir ajansla çalışmanız gerekmektedir. Aynı zamanda web sitenizin ihtiyaçlarına göre de bu SEO süresi değişebilmektedir.

Organik trafik aslında web sitesine doğal olarak uğrayan kullanıcı sayısıdır. Bir trafiğin organik sayılabilmesi için hiçbir şekilde bot ve reklamlar kabul edilmemektedir. Arama motorlarında web sitenizin yer aldığı sıralamaya göre organik trafik değişiklik göstermektedir. Doğal trafiğin verimini sağlayan en önemli mesele ise SEO çalışmalarıdır. SEO hizmeti ne kadar iyi yönetilirse o derece organik trafik potansiyeli oluşmaktadır.

SEO hizmetlerinin hiçbirinde tam olarak garanti verilemez. Özellikle ilk sıraların garantisi ve kelime uygunluğu garantisi verilmemektedir. Öte yandan SEO uygulaması aslında bir süreçtir ve bu sebeple süreç içerisinde web siteniz çok daha iyi bir noktaya ilerleyecektir. SEO ajansları aslında bir yol gösterici olarak çalışmaktadır bu noktada uygulamalar ne kadar hızlı hayata geçirilirse o hızla verim alınacaktır. Öte yandan son karar verici Google algoritması olduğu için net bir cevap vermek zor olacaktır.

SEO hizmetlerinde profesyonel kişilerden yardım almanız çok önemlidir. Yanlış yapılan her hamle sitenizin geri plana atılmasında çok büyük bir etki yaratabilmektedir. Yetersiz ekip ve deneyimsiz ajansların yaptığı istemli veya istemsiz hatalar, web sitesinin negatif SEO içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Bu süreç içerisinde bulunan web sitelerin sorunlarının giderilmesinde bazı adımlar atılmaktadır.

Bu adımlar içerisinde 2 türlü işlem bulunmaktadır. Bu işlemlere audit adı verilmektedir. Çeşitli SEO araçları kullanılarak sitede yanlış olan her şeyin analizi yapılmaktadır. Özellikle yanlış hazırlanan backlinkler ve site içerisinde yer alan yanlış linkler ortaya çıkarılır. Spam yaratabilecek tüm içerikler hızlı bir şekilde çıkarılmalıdır. İç linkler olabildiğince doğal hale getirilmektedir. Bu işlemden sonra bir diğer adım ise dış linkler üzerindedir. Dış link incelemesi yapıldıktan sonra düşük otorite yaratacak backlinkler çıkarılır bunun yerine yeni linkler tercih edilir. Aynı zamanda yeni linkler Google algoritmasına entegre edilerek manuel spam konusundan kurtulmaya çalışılmaktadır.

SEO fiyatlarında değişiklik yapan çok fazla etken bulunmaktadır. Özellikle sektörün durumu ve aynı zamanda kelime rekabetleri fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, İstanbul emlak kelimesi ile emlak kelimesini arama motorlarında ilk sayfalara taşımak ayrı eforlara neden olmaktadır. Bu noktada maliyetler de değişeceği için SEO fiyatları doğal olarak farklı olacaktır. Fiyatlandırmayı belirleyen durum, ajansın siteniz üzerinde ne kadar vakit geçireceğidir. Sitenin istenilen yere gelmesini sağlayacak süre ile saatlik ücretinin çarpımı bize net bir cevap verecektir.

İçerik her şeydir mottosu ile çalışmalar yapan Namlı medya, SEO çalışmaları özelinde içerik konusunu ön plana koymaktadır. Aynı zamanda sektör içerisinde yer alan konulara göre uygun içerikler üretmek için editörler profesyonel hizmetler vermektedir. Anahtar kelime odaklı yazılar yerine kullanıcıların anlayacağı ve bilgi verici içeriklerin kullanılması çok önemlidir. İçerik konusunda çok farklı teknikler vardır ve güncel üretimleri firmamız sizlere sunmaktadır.

Web siteleriniz için yapılan başarılı bir SEO çalışması, aslında sitenize gelen dönüşümlerin artmasına neden olabilmektedir. Öte yandan SEO aslında dijital pazarlama kollarından biri olarak karşımıza çıktığı için dönüşüm sağlamanıza yarayacak farklı birçok çalışma bulunmaktadır. Web sitelerinizin başka şekillerde ön plana çıkabilmesini sağlamak için farklı sosyal medya platformları üzerindeki reklamlar verebilir ve hatta Google reklamları kullanabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse, hali hazırda organik trafik alan bir web siteniz varsa, bu sayfanın reklamını farklı mecralarda yaparak daha geniş kitlere erişmeye çalışabilirsiniz. Tüm bunlar dijital pazarlama içerisinde SEO çalışmaları gibi yer almaktadır.

Faydalı Bilgiler