Google Adwords

Google Adwords interneti kullandığımız hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır. E-posta okurken, mobil ya da sosyal medya uygulamalarını kullanırken ya da online olarak internette gezinirken reklamlar görülmektedir. Gösterilen tüm reklamlar, daha önceden ziyaret ettiğiniz, baktığınız internet sitelerine göre kişiselleşerek gösterilmektedir. Kişiselleştirme kapalı ise baktığınız uygulama, siteler ya da konumunuza göre de reklamlar gösterilebilmektedir.

Google, reklamlar ile reklam verenlere video, görsel, metin gibi farklı pek çok reklam yayınlama hizmeti sunmaktadır.

Google Reklamları Nelerdir?

Google reklamlarıarama ağı, görüntülü / video reklamlar, alışveriş reklamları olmak üzere farklı reklam çeşitlerine sahiptir.

Arama ağı reklamları genel olarak Google üzerinde gezindiğiniz her an karşınıza çıkan reklamları ifade etmektedir. Arama ağı reklamları ile birçok yeni potansiyel müşterilere ulaşabilme imkanı yaratılmaktadır.

Görüntülü / video reklamları ise blog, haber sitesi ya da Youtube ziyaretlerinde karşımıza çıkan reklamlar olarak açıklanabilir. Genel olarak görselliği yansıtan bir siteye sahipseniz video ya da görüntülü reklamlar ile çok daha fazla etki yaratabilirsiniz.

Alışveriş reklamları ile de e-ticaret siteleri oldukça etkili bir şekilde reklamlarını pek çok müşteriye ulaştırabilmektedir. Arama motorlarında yer alan sonuçlarda hem ürün görseli hem de fiyat bilgisi bulunmakta ve görüntülü reklam olarak potansiyel müşterilere sunulmaktadır. Bu reklamlar sayesinde e-ticaret firmaları aynı zamanda kampanyalarını da oluşturabilmektedir.

Google Google
Google Google

Google Reklamları Dikkat Edilecek Hususlar

Google reklamları vermeden önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz nasıl bir reklam vermeniz gerektiği konusunda size önemli bir bilgi verecektir. Ayrıca bu hedef kitlenizin hangi başka sitelerde gezindiğini, hangi anahtar kelimeler ile arama motorunda arama yaptıklarını öğrenmek ve analizini yaptırmak da dikkat edilmesi gereken ir diğer konudur.

Anahtar kelimelerinizin de belirlenmiş olması, marka, hizmet ya da ürünler ile ilgili olması, kullanıcıların yaptıkları aramalar ile karşılarına çıkmasını sağlayacaktır.

Reklam vermeden önce web sitesinin mobil uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Pek çok insan akıllı telefonları ile internette oldukça zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da Google reklamlarının mobil uyumlu olması da farklı pek çok telefon ekranında stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.