Web Tasarımgünümüzde hemen hemen her firmanın kurumsal kimliklerinin yansıtıldığı web sitelerinin hem tanınırlığı hem de daha çok müşteriye ulaşması babında oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Özgün olma, kararlı ve profesyonel bir görünüme sahip olma gibi niteliklerin bir web tasarımına dönüşmesi son derece güçlü bir etki yaratacaktır. İyi bir web tasarımına sahip bir firma, internet üzerinde dikkat çekecek ve herkesin ulaşabilip kolaylıkla kullanabileceği bir pazar oluşturulmasını sağlayacaktır.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Web tasarım unsurları arasında düzen, renk, grafikler, fontlar ve de içerik yer almaktadır. Düzen, kullanılacak metinlerin ve de grafiklerin düzenlenmesi sürecidir. Önemi ise ziyaretçilerin ilk bakışta istedikleri bilgiye ulaşmasını sağlamaktır. Renk ise firmanın/müşterinin talepleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Grafikler, fotoğraf, simge, logo ve clipart olarak kullanılabilmektedir. Sayfanın açılma hızını ise etkilemeyecek şekilde konumlandırılmalı, aynı zamanda da içerik ile de uyumlu olmalıdır. Yazı font seçimleri de içeriklerin okunaklı bir şekilde görülmesini sağlar. İçerikler de internet sitesinin vermek istediği mesajları sunmak üzere hazırlanmalıdır. Reklamlara nazaran kullanılan içerikler ile pazara yönelik ilgi çekmek, ürün satışını arttırmaya yönelik pazarlama gücünün kullanılması açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle içeriklerde ilgili anahtar kelimelerinin kullanılması, arama motorları ile optimizasyonunun sağlanmış olması gerekmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarım hizmetinde hedef önem arz etmektedir. Tasarımın internet sitesinin amacına yönelik olması, ziyaretçilerin en hızlı ve de doğru bir şekilde ziyaret edebilmesi, arama motorlarının optimizasyonuna uygun olması gerekmektedir.

Aynı zamanda web sitesine gelen ziyaretçilerin uzun süre sitede vakit geçirmesinin sağlanması da arama motorlarında ilk sıralarda kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle müşteri odaklı bir şekilde işlevsel, dinamik, seo uyumlu, doğru bir kurumsal kimlik sunması, güven veren bir formatta olması ziyaretçilerin çok daha fazla dikkatinin çekmesini ve de daha uzun süre sitede kalmasını sağlamaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı potansiyel birçok müşteriye çok daha kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmesi adına web tasarımın tüm unsurlarına dikkat etmek ve de özen göstermek gerekmektedir.